Produkcja drobiarska skupia się na osiągnięciu maksymalnego wyniku, czyli szybkiego tempa wzrostu ptaków, co sprzyja powstawaniu zespołu nadciśnienia płucnego (PHS) u brojlerów. To choroba, która w istotny sposób doprowadza do strat w produkcji w szczególności brojlerów kurzych, indyczych i kaczych. Jest to zaburzenie rozwojowe układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego u szybko rosnących ptaków, którego skutkiem jest niewydolność oddechowa i krążeniowa. Następstwem PHS w dalszym etapie produkcji (między 30-40 dniem) jest wystąpienie duszności, niewydolności wysiłkowej, osowiałości, sinicy (w okolicach dzwonków i grzebienia) oraz powiększeniu powłok brzusznych (wodobrzusze) dodatkowo utrudniających poruszanie się.

Jednak bezpośrednią przyczyną wystąpienia tych objawów jest niedotlenienie organizmu wynikające z niewydolności wspomnianych wcześniej układów. Istotne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia wodobrzusza i dodatkowych niekorzystnych skutków niedotlenienia jest słaba wentylacja (niedostateczna wymiana powietrza w kurniku), stres termiczny lub środowiskowy, intensywny metabolizm organizmu, wysokoenergetyczna pasza oraz nadmiar sodu w dawce pokarmowej.

Doskonałym rozwiązaniem dla problemu wodobrzusza jest stosowanie URTICAN-u, który dzięki swojej kompozycji składników i wysokiej koncentracji zapewnia uzyskanie pewnego i szybkiego efektu (przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie). Substancje czynne wykazują działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz wspomagające usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii (chlorki, mocznik). Zalecany również w przypadku wystąpienia ryzyka zaburzeń diurezy oraz detoksykacji zachodzącej w nerkach.

Dodatkowa obecność salicylanów wspiera organizm w stanach zapalnych jak również wspomaga układ krążenia. URTICAN również wspiera pracę i funkcjonowanie przewodu pokarmowego (ułatwia przemianę materii, wzmaga apetyt). Wskazany przy nieżytach żołądka i jelit. Sekcyjnie, w obrębie jamy ciała obserwuje się znacznie ilości jasnosłomkowego płynu, prawostronne powiększenie serca oraz obrzęknięte płuca z cechami przekrwienia, podobnie jak wątroba, którą dodatkowo pokrywają plamki lub szary nalot.

Bardzo istotnym czynnikiem hamującym rozwój choroby jest zapewnienie ptakom właściwych warunków bytowych polegających na sprawnie działającej wentylacji, zapewnieniu odpowiedniej temperatury, programu świetlnego oraz właściwego zbilansowania paszy.