Kokcydioza jest jedną z bardziej powszechnych chorób obserwowanych u drobiu. Może być wywołana przez kilka gatunków kokcydiów z rodzaju Eimeria, będącymi jednokomórkowymi pasożytniczymi pierwotniakami. Łatwo rozprzestrzeniania się zarówno między ptakami w tym samym budynku jak i między budynkami za pośrednictwem obsługi fermy. Przenoszona jest przez kontakt z odchodami zakażonych ptaków zawierającymi inwazyjne oocyty Eimeria lub pośrednio przez ściółkę, paszę, wodę czy za pośrednictwem obsługi fermy. Z jej powodu przemysł drobiarski ponosi wielkie straty, zwłaszcza w produkcji brojlerów drobiu.

Kokcydioza objawia się słabnięciem ptaków, bladością grzebieni czy biegunką. W wyniku inwazji Eimeria następuje uszkodzenie nabłonka jelit, które prowadzi do zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych, zaburzenia perystaltyki jelit, zmniejsza się także aktywność enzymów oraz równowaga naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego. Rozwój i namnażanie się kokcydiów w zasiedlanym odcinku jelit prowadzi do powstania charakterystycznych uszkodzeń jak np. rozszerzenie jelita, wybroczyny, wysięk śluzowaty z krwią, w wyniku których następuje upośledzenie czynności trawiennych i obniżenie przyswajalności składników pokarmowych. Zwiększone upadki oraz ograniczone przyrosty wpływają zdecydowanie na obniżenie opłacalności hodowli drobiu.

AVICOX jest skuteczną odpowiedzią na ten problem. To skuteczne rozwiązanie w profilaktyce kokcydiozy dla ferm o umiarkowanym stopniu skażenia kokcydiozą oraz idealnym uzupełnieniem profilaktyki chemioterapeutykami dla ferm o dużym zanieczyszczeniu oocystami w kurniku. Jest unikalną, odpowiednio dobraną kompozycją naturalnych olejków i ekstraktów roślinnych skutecznych w profilaktyce kokcydiozy. Czosnek pospolity wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwpierwotniacze, przeciwwirusowe, immunostymulujące, a także żółciopędne oraz stymulujące pracę jelit. Oregano wykazuje właściwości odkażające, przeciwzapalne i rozkurczowe, pobudza sekrecję soku żołądkowego i wytwarzania żółci oraz wykazuje działanie przeciwbiegunkowe, bakteriobójcze oraz zdolność wiązania szkodliwych produktów przemiany materii. Cynamonowiec wykazuje silne właściwości antybakteryjne, natomist jeżówka stymuluje naturalną odporność wspomagając organizm w walce z zakażeniami. Tak skomponowany skład produktu sprawia, że AVICOX wykazuje również działanie bakteriostatyczne oraz immunostymulujące. Pomaga osiągnąć wyższe przyrosty i lepszy poziom wykorzystania paszy, a w rezultacie znacząco poprawia wskaźnik efektywności odchowu brojlera kurzego.