Nowoczesna produkcja drobiarska skupia się na osiągnięciu maksymalnego wyniku, czyli szybkiego tempa wzrostu ptaków przy niskim spożyciu paszy oraz optymalnej zdrowotności stada. Najczęściej leczenie okazuje się kosztowniejsze niż skuteczna profilaktyka. Wobec wprowadzania coraz to nowych restrykcji w hodowli, nieustannie wzrasta zainteresowanie substancjami naturalnymi o działaniu immunostymulującym. Coraz większą popularność zyskują dodatki paszowe oparte na naturalnych komponentach. Częściej docenia się dobroczynne znaczenie roślin i ziół.

Dużą presję stanowią tutaj konsumencji, którzy już świadomie oczekują zdrowej żywności. Wśród naturalnych preparatów stymulujących odporność ptaków bardzo skuteczne są produkty zawierające czosnek pospolity. ALISTIM zawiera go aż 95%. Literatura naukowa podaje, iż czosnek wykazuje działanie analogiczne do chemioterapeutyków, dzięki czemu wspomaga organizm w walce z infekcjami. Praktyka to potwierdza. Preparat zalecany jest przy zakażeniach górnych dróg oddechowych i przeziębieniach. Ponadto jest skuteczny przeciw biegunkom oraz obniża ciśnienie krwi. Nie powoduje zniszczeń naturalnej flory przewodu pokarmowego zwierząt, dlatego można go stosować długotrwale i bezpiecznie bez skutków ubocznych.

Czosnek jest źródłem wielu substancji aktywnych o silnym działaniu (m. in allicyny). Jego działanie jest wypadkową właściwości poszczególnych substancji aktywnych, co decyduje o jego szerokim wpływie na organizm. Wieloletnie badania prowadzone w różnych ośrodkach badawczych wykazały szerokie spektrum aktywności biobójczej substancji aktywnych czosnku. Źródła opisują jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwpierwotniacze i przeciwwirusowe (Bergner, 2001). Dodatkowym atutem czosnku jest jego dwukierunkowe działanie ograniczające występowanie różnego rodzaju infekcji.

Poza działaniem biobójczym czosnek wykazuje działanie immunostymulujące. Warto również zwrócić uwagę na korzystny wpływ czosnku na prawidłowy przebieg procesów trawiennych. Stymuluje on sekrecję enzymów, wykazuje działanie żółciopędne, oraz stymuluje prace jelit (Kohlmünzer2007, Jamroz 2004). Według badań Majewskiej i in. (1999) podawany indykom rzeźnym do picia wodny wyciąg z surowego czosnku, wpłynął na zwiększenie masy ciała 20 tyg. indorów o 1,2 % oraz lepsze wykorzystanie paszy o ok. 3%. W przeciwieństwie do antybiotyków, czosnek hamuje rozwój bakterii nie niszcząc naturalnej flory bakteryjnej. Można go bezpiecznie podawać w ochronie stada przed infekcją oraz uzupełniająco i wspomagająco podczas zakażeń.